Author Topic: Havuz Kimyasalları  (Read 7 times)

admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 700
    • View Profile
Havuz Kimyasalları
« on: November 24, 2020, 09:35:15 am »
Havuz Kimyasalları
Havuzların ana unsuru içerisinde bulunan sudur. Su hayattır. Susuz bir yaşam düşünülemez. Bunun yanında suyun mikroplar için de bir hayat kaynağı olduğu, birçok bakterinin yaşam alanı olmak için ideal bir konum oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Havuzların mikroskobik canlılar için bir yaşam alanı oluşturması, bu mikroskobik canlılar ile mücadele etmemizi gerektirmektedir.

Havuz kimyasalları sadece zararlı bakteri ya da parazit gibi havuz ortamında bulunması muhtemel canlıları öldürmek için kullanılmaz. Bunun yanı sıra havuz suyunun görünümünün değiştirilmesi, havuzdaki yosunların yok edilmesi için de havuz kimyasalları kullanılmaktadır.

Havuz Kimyasallarının Kullanım Amaçları
Havuz kimyasalları birçok farklı amaç için kullanılabilmektedir. Bu amaçlar arasında havuz suyunun renginin ve görünümünün değiştirilmesi de gelmektedir. Havuz sularının sağlıklı olması için belirli bir klor seviyesinde olması gerekir. Klor şehir şebekesindeki içme sularına da katılan ve hastalıkların yayılmasını önleyen önemli bir kimyasaldır. Havuz sularının sağlıklı olması için de klor tercih edilmektedir.

Havuz Görünümünün Değiştirilmesi İçin Kullanılan Kimyasallar
Gerek havuz suyunun kalitesinin arttırılması gerekse de havuz kenarlarında oluşan yosunların giderilmesi için çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallar sayesinde havuzun genel görünümünün iyileştiği, havuz suyunun daha iyi göründüğü söylenebilir. Farklı alt amaçlar için havuz kimyasalları tercih edilmektedir.

Bazı havuz sularının bulanık bir görüntüye sahip olduğunu görmüş olabilirsiniz. Bu durum havuz suyu içerisinde çeşitli topaklanmalar olduğu için meydana gelmektedir. Çeşitli havuz parlatıcı kimyasalları havuz suyunda meydana gelen topaklanmaları en aza indirerek parlak bir görünüm elde edilmesini mümkün kılarlar.

Havuz Suyunun Ph Değerinin Düzenlenmesi
Belirli ph değerleri arasında kalan sular içilebilir sular olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında suların ph değerleri değiştikçe suyun sertlik seviyesinin de değiştiği görülmektedir. Bu nedenlerle havuzların sularının ph değerinin dengelenmesi gerekmektedir.

Havuz sularının ideal ph Aralığı 7,2 ile 7,6 arasındadır. Bu aralıkta olmayan havuz sularının ph değerlerinin bu seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Bu tür nedenlerden dolayı çeşitli kimyasallar kullanılarak dengelenme yapılabilir.

Havuz Temizliği İçin Kullanılan Kimyasallar
Havuz görünümü, havuz suyunun ph değeri gibi ayrıntıların yanında havuz temizliğinin sağlanmasında da çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Havuz yosun giderici ile havuzda oluşabilecek yosunların giderilmesi temin edilmektedir.

Sonuç olarak havuz malzemeleri ve kimyasalları havuzun genel görünümünü iyileştirmek, havuz suyunun belirli ph değerleri arasında kalmasını sağlamak, havuz suyunun sertliğini ve görünümünü değiştirmek ve havuzdaki mikro organizmaları engellemek için kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kullanılan kimyasallar kullanıldıkları havuzda insan sağlığını tehlikeye düşürecek bir yapıda olmayıp tamamen insan sağlığını korumak amaçlı kimyasallardır.

Share on Facebook Share on Twitter